niedziela, 20 stycznia 2013

Zasypanie fundamentów i wylanie chudziaka pod podłogę

W zasadzie jeszcze przed ociepleniem ścian fundamentowych warto zasypać wnętrze fundamentów. Konieczne jest wykorzystanie do tego celu piasku, a nie ziemii, którą wcześniej wykopaliśmy z powierzchni domu. Ziemia taka może zawierać glinę, która będzie się nierówno zagęszczać. Może też zawierać fragmenty gleby, w której nadal będą zachodzić procesy gnilne. Obie sytuacje mogą doprowadzić do osiadania i pękania posadzki.

Zasypując fundamenty konieczne jest ich zagęszczanie. W zasadzie powinno się to robić co 20-30 cm. Tzn najpierw nasypujemy około 20-30 centymetrów piasku w pionie na powierzchni całych fundamentów, a potem przejeżdżamy po całości zagęszczarką. Później kolejna warstwa i znów zagęszczenie. Dzięki temu mamy pewność, że piasek jest zbity i nie będzie osiadał. Warto też na koniec polać całość obficie wodą, która też spowoduje zagęszczenie poszczególnych warstw.

Źródło: http://www.mybudujemy.pl/
Piasek powinien sięgać około 8-10 cm poniżej górnego poziomu ścian fundamentowych - w zależności od projektu domu. Powyżej tego poziomu zostanie później wylany chudy beton.

Kanalizacja w fundamentach

Jeszcze przed wylaniem chudziaka konieczne jest założenie kanalizacji. Rury kanalizacyjne montuje hydraulik wykopując kanały we wcześniej przysypanym piasku. Oprócz samych wyjść pod konkretne sprzęty na dole konieczne jest zaplanowanie pionów - dla piętra czy poddasza oraz wprowadzenie wody (zazwyczaj pod ławami fundamentowymi). Na tym etapie powinniśmy też pamiętać o założeniu rury doprowadzającej powietrze do kominka.

Wylanie chudego betonu

Po zasypaniu rur kanalizacyjnych i ewentualnie ponownym zagęszczeniu (tu trzeba uważać, żeby nie przejeżdżać zagęszczarką zbyt blisko rur - mogą pęknąć) możemy przystąpić do wylania chudego betonu. Chudziak wylewany jest bezpośrednio na piasek i stanowić będzie podstawę pod późniejszą podłogę. Chudziak zazwyczaj wylewany jest przez ekipę murarzy z betoniarki.

Po wylaniu chudziaka (albo jeszcze przed) możemy zasypać fundamenty też z zewnątrz. Do tego też lepiej użyć piasku, chociaż to już zależy od tego co będzie dookoła budynku (na pewno piasek musi pójść pod taras, schody czy podjazd do garażu).